Hanki oma osoite Facebookista
Katri Lietsala // Facebook luovuttaa osoitteita käyttäjilleen. Menemällä osoitteeseen http://www.facebook.com/username/ saat oman henkilökohtaisen Facebook-osoitteen, jonka avulla profiilisi on aiempaa helpompi löytää. Tähän astihan profiilin osoite on ollut epämääräinen id-numerosarja.
Mitä yleisempi nimi sen nopeampi kannattaa olla, sillä Facebook ei kysele oikeuksien perään tai valikoi sen kummemmin, kuka nimen saa. Jos joku on ehtinyt edellesi ja vienyt saman nimen, ei kyseistä osoitetta enää saa samassa muodossa itselleen.
Onnea matkaan 23 717 Virtasta, 23 634 Korhosta ja 21 522 Niemistä. Nimipalvelun mukaan edustatte Suomen yleisimpiä sukunimiä. Jos etunimi on vielä Juhani tai Maria, taidat olla pulassa.
Valitse huolella Facebook-osoitteesi ja tarkasta, ettei tule kirjoitusvirheitä. Ohjeen mukaan nimeä ei voi enää vaihtaa. Siihen tosin täytynee tulla muutos jossain vaiheessa, koska muussa tapauksessahan ihmiset joutuvat poika- ja tyttönimillään pitämään profiilinsa loppuelämänsä, vaikka mahdollisesti vaihtaisivat sukunimeä avioliiton vuoksi – tai ihan muuten vain.

CC Attribution: Leandro “trecker” Gabriel
Avainsanat: etunimi, Facebook, identiteetti, Katri Lietsala, sosiaalinen media, sukunimi









Kesäkuu 13, 2009 kello 13:35
Moni haluaa myös kikkailla. Kerro ihmeessä, jos valitsit jonkin muun kuin oman nimesi. Mahtavatko suomalaiset innostua samaan kuin englanniksi on kertynyt osoitteeseen: http://friendfeed.com/scobleizer/5c9610f8/if-you-are-on-facebook-there-still-lots-of-fun?